Zasady ogólne
Do Domu Pomocy Społecznej w Ziębicach kieruje się osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności, nie mogące samodzielnie funkcjonować w dotychczasowym miejscu zamieszkania i którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy usługowej, po wyczerpaniu wszystkich możliwości pomocy (instytucjonalnej i rodziny) w środowisku. Skierowanie odbywa się na podstawie pisemnego wniosku, złożonego do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej, ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie. Podstawą zamieszkania w Domu Pomocy Społecznej w Ziębicach jest decyzja o umieszczeniu, wskazująca konkretny Dom, w którym ma być umieszczona osoba wymagająca pomocy.
Decyzja o skierowaniu i umieszczeniu wydawana jest przez organ prowadzący dom pomocy społecznej. Na terenie miasta Ziębice jest to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich. Decyzje wydawane są po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego i na podstawie dokumentacji zgromadzonej przez właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Dokumenty wymagane w sprawie skierowania do Domu Pomocy Społecznej w Ziębicach:
- wywiad rodzinny (środowiskowy) u osoby ubiegającej się o miejsce w Domu,
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
- opinia Ośrodka Pomocy Społecznej dotycząca stopnia sprawności,
- decyzja o przyznaniu zasiłku stałego lub decyzja organu rentowo-emerytalnego ustalającego wysokość renty lub emerytury
- zgoda na ponoszenie odpłatności za pobyt w Domu oraz jej potrącanie przez właściwy organ rentowo-emerytalny,
- wywiad rodzinny (środowiskowy) u osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt w Domu lub umowa na partycypowanie w tej opłacie,
- zgoda na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych.
Miejsce złożenia dokumentów
Postępowanie w sprawie skierowania do domów pomocy społecznej, a następnie umieszczenia osoby w Domu, wszczyna pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej na wniosek osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, bądź z urzędu w sytuacji przewidzianej przepisami.
Dokumentację kompletuje Ośrodek Pomocy Społecznej, właściwy
ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w DPS. Całość dokumentacji wraz ze stanowiskiem Ośrodka Pomocy Społecznej przekazywana jest
do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich celem wydania stosownych decyzji.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Bolesława Prusa 5
57-200 Ząbkowice Śląskie
sekretariat tel. 74 815 60 00, 74 815 68 28 fax. 74 815 73 16
Godziny pracy: pn. – pt. 7:30 – 15:30
Sposób rozpatrzenia sprawy
Przez postępowanie administracyjne rozumie się przeprowadzenie wywiadu środowiskowego oraz skompletowanie niezbędnej dokumentacji, o której mowa wyżej. Wywiad przeprowadzany jest w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie przyznania świadczeń lub o zmianie sytuacji osobistej i majątkowej osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń.
W sytuacjach wymagających bezzwłocznego przyznania świadczeń wywiad przeprowadza się nie później niż w ciągu 2 dni od daty powzięcia informacji. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej lub rodziny albo w miejscu jej pobytu. Dokumentacja z Ośrodka Pomocy Społecznej jest rejestrowana w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich. PCPR wydaje decyzję w sprawie umieszczenia lub odmowy umieszczenia w DPS. Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich. Termin i zasady załatwiania spraw reguluje kodeks postępowania administracyjnego.
W chwili wydania decyzji kierującej, umieszczającej i o odpłatności w/w dokumenty otrzymuje osoba zainteresowana oraz dom pomocy społecznej, do którego została skierowana. Następnie decyzje są ewidencjonowane i osoba zostaje wciągnięta na listę osób oczekujących do przyjęcia.
Zasady odpłatności
Pobyt w Domu jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Decyzja w sprawie opłaty za Dom Pomocy Społecznej w Ziębicach wydawana jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej właściwy dla miejsca zamieszkania osoby skierowanej (dla osób skierowanych przed 01.01.2004r. – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich).
Opłatę za pobyt w Domu wnoszą:
- Mieszkaniec – nie więcej niż 70% swojego dochodu,
- Małżonek, zstępni przed wstępnymi,
- Gmina, z terenu której osoba została skierowana – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania, a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
Mieszkaniec zobowiązany jest wykorzystać do opłaty za pobyt w placówce wszystkie możliwości, w tym zasoby własne (np. lokal własnościowy, zasoby finansowe).
Z osobami, zobowiązanymi do ponoszenia odpłatności za pobyt Mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Ziębicach, również przeprowadzane jest postępowanie administracyjne przez pracownika socjalnego z ośrodka pomocy społecznej prowadzącego postępowanie o skierowanie do DPS. Osoby zobowiązane mogą ubiegać się o zwolnienie całkowite lub częściowe z opłaty za członka rodziny w Domu Pomocy Społecznej wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku i dokumentów potwierdzających okoliczności zwolnienia. Decyzje indywidualnie w każdej sprawie rozpatruje kierownik ośrodka pomocy społecznej.
Koszty średniego miesięcznego utrzymania w Domu Pomocy Społecznej w Ziębicach
ROK
Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS Ziębice
Zgodnie z zarządzeniem
2020
3.770,00 PLN
Zarządzenie nr 63/2019 Starosty Powiatu Ząbkowickiego z dnia 30 grudnia 2019 roku
2021
4.000,00 PLN
Zarządzenie nr 29/2020 Starosty Powiatu Ząbkowickiego z dnia 30 grudnia 2020 roku
2022
4.500,00 PLN
Zarządzenie nr 46/2021 Starosty Powiatu Ząbkowickiego z dnia 30 grudnia 2021 roku
2023
5.200,00 PLN
Zarządzenie nr 36/2022 Starosty Powiatu Ząbkowickiego z dnia 29 grudnia 2022 roku
2024
6.000,00 PLN
Zarządzenie nr 34/2023 Starosty Powiatu Ząbkowickiego z dnia 29 grudnia 2023 roku